Hľadať

Starostlivosť o plienky

Teší nás, že ste sa rozhodli pre látkové plienky. Aby Vám a Vášmu dieťatku slúžili čo najlepšie, máme pre Vás zopár odporúčaní, ako sa o ne starať:

Pred prvým použitím plienky vyperte, je potrebné počítať s tým, že svoju maximálnu saciu schopnosť dosiahnu až po 3-4 praniach (bambusové až po 10-tich). Pri praní sa riaďte pokynmi výrobcu, všeobecne ale platí, že väčšinu plienok môžete prať na 60oC. Po vysušení plienok máte plienkovú výbavičku pripravenú na použitie. 

BMiokyblik1a.jpgČo s použitou plienkou?
Použité plienky skladujte v špeciálnom vedierku s vrchnákom. Ak používate jednorazové separačky, niektoré je možné zopárkrát oprať s plienkami a znova použiť (napr. Popli, odporúčame ich prať vždy v samostatnej sieťke, aby sa nedostali za tesnenie práčky). Pokiaľ bolo dieťatko pokakané, separačku vyhoďte a plienku preperte v studenej vode s pomocou žlčového mydla (ak ste použili plienku bez separačky, je potrebné najskôr stolicu z plienky odstrániť - riedku novorodeneckú stolicu stačí vysprchovať, tuhšiu stolicu vyklopiť do WC). Pre lepší prací výsledok môžete škvrny ešte raz pretrieť žlčovým mydlom a tak plienku odložiť do vedierka. Plienky z hygienických dôvodov skladujte vo vedierku maximálne 3 dni, po tejto dobe by mohlo dôjsť k vzniku plesní a poškodeniu materiálu. Môžete ich skladovať na sucho alebo na mokro (vo vedierku buď je alebo nie je voda, nám sa osvedčilo skladovanie na sucho). Na zamedzenie zápachu môžete na vrchnák nakvapkať pár kvapiek vonného oleja (napr. tea tree, levanduľa). Manipuláciu s plienkami si môžete uľahčiť sieťkou na pranie ktorú umiestnite do vedierka a pred praním ju aj s plienkami jednoducho preložíte do práčky.
Vrchné nohavičky a vonkašie vrstvy plienkových systémov (SIO) nemusíte prať po každom použití, ale iba podľa potreby. Po prebalení ich môžete nechať preschnúť, prípadne zvnútra pretrieť handričkou a následne použiť znova. Prať ich môžete spolu s plienkami. Špeciálnu starostlivosť si vyžadujú iba vlnené vrchné nohavičky (popísané nižšie).

Pranie
Plienky:
Plienky perte na 60oC, resp. 40oC. Pranie na vyšších teplotách nie je potrebné, naopak, znižuje sa tým životnosť plienky a nie je ani ekologické. Pred praním odporúčame plienky preplákať, aby sa následne prali v čistej vode (zvoľte taký program, ktorý vodu po preplákaní odčerpá). Plienky perte cca 2 hodiny, kratší cyklus nemusí plienky dostatočne oprať, dlhší zasa plienky zbytočne opotrebuje. Perte v dostatočnom množstve vody, neodporúčame používať EKO programy, ktorých cieľom je šetriť vodou. Nohavičkové plienky s vonkajšou vrstvou z úpletu s potlačou (napr. Petit Lulu, byVeru a pod.) odporúčajú výrobcovia prať zapnuté a otočené tak, aby bola strana s potlačou zvnútra plienky - ochránite tak citlivejší úpletový materiál pred možným rýchlejším opotrebovaním.
Tip: Ak periete menej plienok, môžete po preplákaní do prania pridať aj svetlé detské oblečenie...

• pred praním pozapínajte na plienkach suché zipsy (nezanesú sa nečistotami a nepoškodia iné plienky)
• používajte pracie prostriedky šetrné k životnému prostrediu a k pokožke dieťaťa
• neprepĺňajte práčku, plienky by sa mohli prať v nedostatočnom množstve vody.  V plienkach praných v nedostatočnom množstve vody môžu zostať zbytky nečistôt a pracieho prášku, čo môže byť jednou z príčin tvrdnutia plienok a ich zápachu. Ak máte na práčke možnosť voľby "viac vody", využite ju.
• nikdy nepoužívajte aviváž – znižuje saciu schopnosť plienok. Namiesto aviváže použite ocot, plienky zjemní a neutralizuje prací prášok
• ak je súčasťou plienky "stay-dry" vrstva (polyester v prevedení flís, alebo mikroflís), neodporúčame prať v mydle, resp.susenie.jpg v pracích prostriedkoch s vyšším obsahom mydla. Mydlo môže upchať póry polyesteru, následne moč po látke stečie a plienka začne pretekať (moč neprejde do sacej časti plienky)
• odstreďujte na max. 1000 ot./min.
• na škvrny použite žlčové mydlo alebo soľ na škvrny
• neodporúčame plienky sušiť na radiátore, zbytočne tvrdnú
• sušička nie je ekologická a namáha vlákna, plienky sa v sušičke zbytočne opotrebúvajú. Ak ju chcete napriek tomu používať, voľte šetrné programy.
• ak plienky sušíte na prenosnom sušiaku, môžete ho položiť k radiátoru. V lete využite slniečko, plienky Vám aj vybieli. Aby Vám rýchlejšie uschli aj plienky, ktorým to trvá dlhšie (nohavičkové), zaveste ich na krajné sušiace šnúry.
• moderné plienky nežehlite – toto je výhoda moderných látkových plienok - nežehlia sa :-)

PUL vrchné nohavičky:
Vrchné nohavičky si nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Prať ich môžete spolu s plienkami, po opraní budú rýchlo suché aj bez použitia sušičky.

• nohavičky nesušte na radiátore, nenaťahujte, nekrúťte – mohla by sa poškodiť nepriepustná vrstva nohavičiek
• ak sa stane, že časom prestanú tesniť vo švoch, môžete prstom naniesť na švy trochu vlneného vosku a zasušiť fénom

Vlnené vrchné nohavičky:
Vlnené nohavičky sú obľúbenou voľbou mamičiek, ktoré hľadajú maximálne priedušné prebaľovanie. Vhodné sú aj pre detičky s veľmi citlivou pokožkou. Vlna je čisto prírodný materiál a vyžaduje si aj špeciálnu starostlivosť.
Nohavičky perte ručne vo vlažnej vode alebo v práčke na programe určenom na vlnu (max. 30oC), použite prostriedok určený na vlnu. Nepoužívajte bielidlá, ani aviváž. Po opraní a vyplákaní ich jemne vyžmýkajte, alebo iba stláčaním z nich vytlačte vodu. Po opratí je potrebné nohavičky naimpregnovať lanolínom - obnovíte tým ich vodoodpudivé vlastnosti. Použiť môžete buď komerčnú kúru (napr. impregnáciu Ulrich), alebo si kúru pripravíte sami doma.

• pre vlnené vrchné nohavičky platí, že čím menej sa perú, tým lepšie. Keď sú po použití vlhké stačí ich nechať preschnúť a môžete ich použiť znova, vlna krásne zregeneruje a nie je cítiť močom.
• pokiaľ nie sú znečistené, stačí ich oprať asi raz za 3-4 týždne
• vlnené nohavičky nikdy nedávajte sušiť na priame slnko, radiátor, alebo do sušičky, aby rýchlejšie vyschli, môžete ich po opraní zabaliť do uteráka, aby z nich vysal prebytkovú vodu
• pred sušenín vlnené nohavičky vytvarujte pre zachovanie ich pôvodných rozmerov a natiahnite ich do výšky (ale nie do šírky!). Sušte vodorovne voľne rozprestreté na sušiaku.
• vlniačiky budú po usušení mierne "lepkavé" - to je znamenie toho, že boli dobre naimpregnované. Neobávajte sa, lepenie po niekoľkých použitiach zmizne :-)

ANAVYlanolin4.jpgPríprava domácej lanolínovej kúry:
V lekárni si zakúpite čistý bezvodý lanolín (vosk z ovčej vlny - cera lanae, môže sa volať aj adeps lanae, je to taká žltá mazľavá masť). Použiť môžete aj lanolín z našej ponuky od f. Anavy. Nie v každej lekárni budú ochotní Vám ho predať, ale nejaká sa určite nájde, cena je okolo 2 Eur za 50g. V nádobe si v 1 l vrelej vody rozpustíte asi polovicu lyžičky lanolínu a pridáte kvapku šampónu, najlepšie detského. Šampón pomôže rozpustiť lanolín vo vode. Zamiešate, pridáte studenú vodu tak, aby bola teplota max. 30oC.
Do pripravenej kúry ponorte nohavičky – odporúčame najskôr vnútornou stranou, aby sa na ňu nachytalo čo najviac lanolínu.


Lužná 21 - Starý Háj, BA - Petržalka (MAPA)
zaparkovať môžete na park. mieste č. 62
tel.: 0948 678 990 (počas otváracích hodín)
Pondelok: ZATVORENÉ
Utorok: 10.00 - 14.00
Streda: 13.00 - 18.00
Štvrtok: 13.00 - 17.00
Piatok: ZATVORENÉ
Hľadať