Hľadať

Ako začať?

Sme veľmi radi, že ste sa rozhodli pre používanie látkových plienok. Teraz Vás čaká ďalší krok, a to výber plienkovej výbavičky. Súčasná ponuka plienok je veľmi rôznorodá a ponúka skutočne veľký výber jednotlivých typov plienok od rôznych výrobcov, či už domácich alebo zahraničných.
foto_plienky3.jpg
Určite ste si už preštudovali, aké druhy plienok existujú, aké sú ich výhody a prípadne aj nevýhody, ktoré plienky sa hodia skôr pre novorodencov, ktoré zasa pre väčšie deti. Kopec cenných rád priamo od mamičiek nájdete aj na internete v rôznych diskusných fórach alebo facebookových skupinách (napr. Nosíme látkové plienky).

Ako teda začať?
Máte novorodenca, alebo už väčšie dieťatko? Chcete iba zopár plienok na vyskúšanie, alebo kompletnú výbavičku? Chcete prebaľovať čo najjednoduchšie, nechce sa Vám skladať plienky? Alebo naopak, nechcete do výbavičky investovať príliš veľa? Chcete ich používať iba doma?
Toto je zopár otázok, na ktoré je potrebné vedieť odpoveď pred nákupom výbavičky. Každý typ plienky má svoje výhody a prípadné nevýhody a závisí iba od Vás, čo uprednostníte.
foto_plienky1.jpg
Základné informácie k plienkovej výbavičke:
- na prebaľovanie budete potrebovať cca 24 plienok + minimálne 3 vrchných nohavičiek
- vo výbavičke odporúčame mať rôzne typy plienok, na doma postačia aj „obyčajnejšie“, naopak na vychádzky, do poradne a pod. Vám veľmi dobre poslúžia plienky typu "všetko v jednom", v noci sú zasa výborné nohavičkové plienky
- nebojte sa vyskúšať plienky viacerých výrobcov, strihy jednotlivých výrobcov sa medzi sebou v detailoch líšia, niečo Vám bude vyhovovať viac, niečo možno menej

Výbavička podľa veku dieťaťa:
NOVORODENEC - ako základ výbavičky pre novorodenca odporúčame štvorcové plienky (kľudne ich môže byť aj viac, využijete ich aj pri iných činnostiach s bábätkom), PUL vrchné nohavičky, zopár kusov nohavičkových plienok a plienok "všetko v jednom", najlepšie od viacerých výrobcov. Môžete si tak jednotlivé plienky vyskúšať a neskôr, keď budete chcieť štvorcové plienky nahradiť niečím savejším, budete vedieť, čo Vám a Vášmu dieťatku najviac vyhovuje. Pri novorodencoch pod 3,5 kg sa oplatí zainvestovať do novorodeneckých (NB - newborn) plienok a vrchných nohavičiek, ktoré môžete použiť cca do 6-8 kg. Pri väčších novorodencoch môžete rovno nakúpiť jednoveľkostné, ktoré Vám vydržia na celé prebaľovacie obdobie dieťaťa.
Výhodou tejto výbavičky je, že štvorcové plienky rýchlo schnú a po opraní ich máte za krátku dobu opäť k dispozícii. Novorodenca totiž budete prebaľovať častejšie v porovnaní s väčším dieťatkom (cca 10x za deň). Výhodou štvorcových plienok je aj to, že sú štíhle a nerobia dieťatku príliš veľký zadoček (dieťatko nebude ležať "dole hlavou").

ZAČÍNAME NESKÔR - ako sa hovorí, "nikdy nie je neskoro", alebo "lepšie neskôr, ako nikdy". Takže ani na látkové plienky nie tbStretch1.jpgje nikdy neskoro... :-) Pri väčších detičkách odporúčame vyskúšať plienkové systémy (SIO plienky), ktoré v sebe spájajú výhody plienok "všetko v jednom" (zapínate iba jeden kus) a výhody prebaľovania "plienka + vrchné nohavičky" (po použití sa perie iba vnútro, vonkajšia časť iba podľa potreby). Vo výbave však oceníte aj ostatné druhy plienok - na doma postačia aj jednoduché štvorcové alebo viacvrstvové plienky, naopak na vychádzky, do poradne a pod. veľmi dobre poslúži zopár kapsových plienok (s tými to určite ľahko zvládnu aj tí, ktorí dieťatko prebaľujú iba príležitostne). Nohavičkové plienky s vysokou savosťou sú zasa vhodné na noc, ideálne je skombinovať ich s vlnenými vrchnými nohavičkami, vďaka čomu získate najpriedušnejši prebaľovací systém.

Plienkovú výbavičku si samozrejme môžete nakúpiť aj postupne. Na začiatok vyskúšajte viacero typov plienok rôznych výrobcov a následne si dokúpite to, čo Vám bude vyhovovať najviac.

Doplnky k plienkovej výbave:
- separačné vložky - tvoria vrstvu medzi pokožkou dieťaťa a plienkou, môžu byť jednorazové alebo polyesterové (slúžia ako "stay-dry" vrstva pre pocit sucha v plienke)
- vrecká na použité plienky - určite budete dieťatko prebaľovať aj mimo domova a použité plienky si jednoducho odnesiete domov v špeciálnom vrecku, ktoré je ušité z rovnaného materiálu, ako vrchné nohavičky. Navyše, keď dieťatko vyrastie, výborne poslúži napr. na mokré plavky :-)
- prebaľovacie podložky
- snappi sponky

Nezabudnite, že látkové plienky urobia vášmu dieťatku väčší zadoček a treba s tým počítať pri nákupe oblečenia, hlavne bodyniek. Zvyčajne stačí kúpiť o číslo väčšie, prípadne si môžete pomôcť extendorom, ktorý body na plienke predĺži.

Lužná 21 - Starý Háj, BA - Petržalka (MAPA)
zaparkovať môžete na park. mieste č. 62
tel.: 0948 678 990 (počas otváracích hodín)
Pondelok: ZATVORENÉ
Utorok: 10.00 - 14.00
Streda: 13.00 - 18.00
Štvrtok: 13.00 - 17.00
Piatok: ZATVORENÉ
Hľadať