Hľadať

Najčastejšie otázky k noseniu detí

Od kedy môžem nosiť dieťatko?
Dieťatko môžete nosiť od narodenia, uľahčíte mu tak adaptáciu na vonkajší svet. Veľmi vhodný a obľúbený úväz v tomto období je kolíska, v ktorej je dieťatko schúlené v podobnej pozícii, v akej bolo v brušku. S mäkkou elastickou šatkou Vám pôjde viazanie veľmi ľahko.

Do kedy je možné nosiť?
Nosiť môžete do asi 15 – 20 kg (podľa typu šatky alebo nosiča). Záleží však aj na Vás, čo unesiete a Vašom dieťati, do kedy sa bude chcieť nosiť.

A čo chrbtica dieťatka?
Pri správnom uviazaní šatky a dotiahnutí nosiča vytvára ich materiál pevnú oporu chrbtici. Dieťa sa rodí v schúlenej polohe podobnej písmenu C s nožičkami pokrčenými a doširoka rozovretými ako písmeno M. Viazanie šatky a ergonomické nosiče rešpektujú túto polohu. Postupne, ako svalstvo dieťaťa silnie, dochádza k narovnávaniu chrbtice. S prvými pokusmi o dvíhanie hlavičky, plazenie a lozenie dochádza k vývoju dvojitého zakrivenia chrbtice tak, ako u dospelých.

Nebude ma bolieť chrbát?
Počas tehotenstva ste pribrali okolo 10 – 15 kg, ktoré následne po pôrode stratíte. Preto po pôrode nebude pre Vás nosenie 3,5 kg dieťatka žiadny problém. Tak, ako bude Vaše dieťatko priberať na váhe, budú silnieť Vaše svaly, kĺby a väzy. Veľmi rýchlo zistíte o koľko ľahšie a jednoduchšie je nosenie dieťaťa uviazaného na tele, keď je jeho váha rozložená na celý Váš chrbát a ramená.

Ako môžem nosiť?
Nosiť môžete na bruchu, na boku a na chrbte.

Od akého veku sú vhodné jednotlivé spôsoby?
Na bruchu nosíte obyčajne od narodenia do asi 1 – 1,5 roka v závislosti od veľkosti a váhy dieťaťa. Táto poloha Vám prináša úžasnú blízkosť. Hlavička dieťaťa položená na Vašej hrudi mu prináša známy tlkot Vášho srdca a rytmus dýchania.
Na boku odporúčame nosiť od asi 6 mesiacov, kedy je už svalstvo chrbta spevnené. Tento spôsob nosenia poskytuje dostatočný rozhľad aj tomu najväčšiemu zvedavcovi a súčasne mu poskytuje bezpečie v prípade únavy.
Na chrbte je možné nosiť od asi 9 – 12 mesiacov. Ak je Vaše dieťatko ťažké a dlhé, uvítate možnosť nosiť ho na chrbte. Tento spôsob nosenia prináša dieťaťu rovnaký pohľad na svet, ako máte Vy a neuveriteľné možnosti na rôzne nezbednosti (ťahanie za vlasy, branie vecí z regálov v obchode, ...)

Môžem nosiť dieťa, ktoré má problémy s kĺbmi?
Áno, ak má dieťa problémy s kĺbmi používajte vertikálne úväzy typu klokan, kríž s kapsou, koník na bok alebo noste v nosičoch. Tieto úväzy podporujú postavenie končatín doširoka, čo napomáha správnemu vývoju kĺbov. U týchto detí nie sú vhodné úväzy typu kolíska.

Je vhodné nosenie predčasne narodených detí?
Nosenie takýchto detí je veľmi vhodné, pretože im imitujete pobyt  v brušku. Tieto deti mávajú sklony k zvýšenej dráždivosti v dôsledku nezrelosti vlastnej nervovej sústavy. Tesný kontakt s telom a telesným teplom pomáha pri problémoch s termoreguláciou.

Môžem nosiť dieťa čelom dopredu?
Napriek tomu, že tento spôsob nosenia môžeme vidieť na mnohých reklamných fotografiách a v populárnych časopisoch, jednoznačne sa odborníkmi na nosenie detí a psychológmi neodporúča. Malé dieťa pri tomto spôsobe nosenia býva v novom prostredí konfrontované s veľkým množstvom nových podnetov, ktoré nezvláda jeho nervová sústava spracovať. To môže viesť ku zvýšenej predráždenosti a mrzutosti. Nemenej dôležitým faktorom je bezpečnosť dieťaťa. Dieťa nosené čelom dopredu funguje ako nárazník pre všetky situácie, ako napr. vietor, prach, fyzické nástrahy a pod. V neposlednom rade je potrebné spomenúť stratu pocitu bezpečia. Dieťa, ktoré je čelom dopredu nemá možnosť ukryť sa do bezpečia, keď sa vyľaká. Pri nosení na boku alebo na bruchu jednoducho stočí hlavičku a schúli sa k nosičovi. Pri nosení čelom dopredu nedocielite správne fyziologické postavenie chrbtice a nožičiek. Deti v tejto polohe obyčajne „visia“, celá ich váha spočíva na lonovej kosti. A najmä u žien s väčšími prsiami môže dochádzať k neprirodzenému prehýbaniu chrbátika dieťatka do luku.

Ako nosiť dieťa v lete?
V lete obliekajte dieťatko ľahko, vhodné je pri nosení obliecť oblečenie, ktoré dobre odvádza pot. Nezabudnite chrániť hlavičku a zvyšok tela pred ostrými slnečnými lúčmi vhodným klobúčikom, prípadne slnečnými okuliarmi.

Ako nosiť dieťa v zime?
V zime môžete nosiť dieťa pod vlastnou širšou bundou, alebo môžete použiť špeciálne oblečenie pre nosiace mamičky. Nezabudnite chrániť najochladzovanejšiu časť tela dieťatka – nožičky.

Lužná 21 - Starý Háj, BA - Petržalka (MAPA)
zaparkovať môžete na park. mieste č. 62
tel.: 0911 755 999 (prac. dni 9:00 - 16:30)
Pondelok: ZATVORENÉ
Utorok: 10:00 - 12:00
Streda: 16:00 - 18:00
Štvrtok: 16:00 - 18:00
Piatok: ZATVORENÉ
Hľadať